Forum TORUŃSKA SZKOŁA WYŻSZA - TSW - FORUM Strona Główna TORUŃSKA SZKOŁA WYŻSZA - TSW - FORUM
Forum Toruńskiej Szkoły Wyższej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ekonomia Rozwoju notatki II

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum TORUŃSKA SZKOŁA WYŻSZA - TSW - FORUM Strona Główna -> Studia Magisterskie / Studia zaoczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sylwester




Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 0:23, 19 Lut 2010    Temat postu: Ekonomia Rozwoju notatki II

[quote="Sylwester"]Przedsiębiorstwa wielonarodowe

Najważniejszym elementem łączącym rynki narodowe z rynkiem światowym są przedsiębiorstwa wielonarodowe . są tą firmy o ogromnej sile przetargowej . dobrze zorganizowane, wydajne . zasobne w, kapitał oraz technologie , pochodzące z mniej niż 12 najbogatszych państw świata .
Ich zasóby i siła ekonomiczna w większości przypadków przewyższają gospodarkę państwa goszczącego . co potwierdzają następujące fakty:
1/ w grupie 100 największych gospodarek światowych . tylko 47 10 gospodarki narodowe . a
pozostałe są przedsiębiorstwami wielonarodowymi .
2/ aż 70% wartości handlu międzynarodowego przypada na handel wewnętrzny
przedsiębiorstw wielonarodowych .3; Exxon Mobil Corporation , druga po Wall-Mart pod
względem wartości sprzedaży korporacja na świecie , ma roczne wpływy przewyższające
DNB 200 państw w grupie 220 krajów.
4/ 1000 największych przedsiębiorstw wielonarodowych wytwarza 80% światowej produkcji
Według wielu krytyków ; handel międzynarodowy tych przedsiębiorstw to replika handlu pomiędzy metropolią a satelitarni, a centrum narzuca warunki gospodarczym monokulturom krajów peryferyjnych warunki współpracy, poprzez globalny rynek zbytu .
W związku z tym pojawia się zjawisko asymetrycznej komplementarności. pogarszając term: oj trade _w krajach satelickich . których gałęzie eksportowe nie są w stanie pełnić funkcji źródła rozwoju gospodarczego .
Dlatego też R. Prebisch wierzył. że Ameryka łacińska pozostanie w,. zaklętym kręgu ubóstwa „, ponieważ skazana jest na eksport artykułów pochodzenia rolniczego i surowców , których cena będzie relatywnie niższa do cen artykułów przemysłowych , ponieważ w miarę wzrostu dobrobytu w centrum struktura konsumpcji przesunie się z towarów rolniczych na towary przemysłowe, . -
Niestety założenie to pomija fakt ,że handel międzynarodowy nie jest czynnikiem tworzącym wartość . lecz kanałem transferu wartości i wraz z towarem wędruje do centrum nieopłacona część siły roboczej , dlatego tez elita robotnicza centrum .z zakładów General Motors i Forda idzie na bezrobocie wskutek importu tanieli części i samochodów z Korei Południowej . Chin i Meksyku do USA .
Antyglobaliści uważają, że jeżeli handel międzynarodowy jest z graniu niesprawiedliwy . to wielonarodowe przedsiębiorstwa jak co jego główni uczestnicy, są z góry nastawione na międzynarodową eksploatację taniej siły roboczej oraz wywóz surowców .a także na niszczenie lokalnego handlu i produkcji.
Pogląd ten podziela także j, Stiglitz i przytacza on klasyczne przykłady zniknięcia z krajowych rynków napojów lokalnej produkcji - po wejściu na rynek Coca-coli i pepsi-coli
Stwierdza on również , że w momencie napływu silnych zagranicznych konkurentów . firmy krajowe wywierają nacisk na rząd . by ten wprowadził środki ochrony rynku - z czym wiąż sie kosztowna polityka przemysłowa , na którą składają SIĘ :
1/subsydia
2/tanie kredyty
3; wakacje podatkowe dla firm narodowych

Taka polityka przemysłowa pochłania ograniczone środki rządu . które można przeznaczyć mi rozbudowę struktury rozwojowej .
Dlatego też przeciwnicy konsensusu waszyngtońskiego . przyjęli paradygmat, że prywatyzacja i liberalizacja to w, praktyce zamiana monopolu państwa na monopole prywatne.
napływ obcego kapitału .założenie to legło u podstaw polityki protekcjomstyczno -interwencyjnej i jest bardzo popularne wśród polityków w Wenezueli. Brazylii i Boliwii.
Według przeciwników istniejącego handlu międzynarodowego . celem krajów wysoko^
rozwiniętych i Światowej Organizacji Handlu jest dążenie do otwarcia dla nierównej
konkurencji takich podstawowych obszarów gospodarczych jak :
l/ surowce mineralne .
2/ leśnictwo , łowiska i inne zasoby przyrody ,
3/ sektor usług /opieka zdrowotna gospodarka wodna i transport'.
Towarzyszy temu nakłanianie krajów rozwijających się do zmniejszenia ceł chroniących te
wrażliwe obszary gospodarki ."Wzywa się wręcz kraje rozwijające się do nieprzyspieszania
otwierania rynków . gdyż oznacza to wybór pomiędzy industrializacją i ochroną autonomii
gospodarczej .
Ponadto w praktyce okazywało się , że wielokrotnie w trakcie negocjacji państwa narodowe zmuszone były do maksymalnych ustępstw wobec przedsiębiorstw wielonarodowych . które w przypadku „ wygórowanych .., żądanie/strony negocjatorów rządowych . korporacje zamykały swoje zakłady np.; w Ameryce Środkowej i przenosiły je do Chin lub Azji Południowo- Wschodniej . :
W rzeczywistości rzadko się wspomina o rym . że decydenci w krajach rozwijających się mogą stosować wiele narzędzi kontroli naci przepływana inwestycji zagranicznych i mogą kontrolować operacie przedsiębiorstw wielonarodowych z czego korzysta wiele państw należących do tej grupy rozwojowej /Tablica II.
Przykładowo Chiny mają w dalszym ciągu restrykcyjne przepis}'" restrykcyjne dotyczące tworzenia przedsiębiorstw typu join venture . aby chronić interesy lokalnych producentów komputerów . telekomunikacji i usług . chociaż pod wpływem Światowej Organizacji Handlu są one stopniowo liberalizowane
Natomiast Sin/gaur i Malezja zastosowały podobne rozwiązania dotyczące transferu technologii i działalności badawczo rozwojowej .
Natomiast Argentyna - Chile . Kolumbia i Wenezuela zrezygnowały z ograniczeń stawianym inwestorom zagranicznym .
Według danych UNCTAD /2004/. inwestycje bezpośrednie vi latach 2002-2004 wzrosły o 612 mld dok. w tym kraje rozwijające się uzyskały 255 mld. dol.
Przykładowo w państwach Azji i Pacyfiku wartość tych inwestycji wyniosła 166 mld.dol. /'Chiny / Hongkongiem 95 mld. dok / a w Singapurze 21 mid . dok . natomiast na region Ameryki Łacińskiej i Karaibów 69 mid. dol
Znacząca była również rola Meksyku . gdzie napłynęło 18 mid dok oraz Brazylii 16 mld. dok inwestycji zagranicznych . znaczącą pozycje uzyskały także państwa Europy Środkowo — Wschodniej pozyskując 36 mld. dok tych inwestycji .
Ich relacja w latach 1998-2004 w stosunku do napływającej pomocy gospodarczej była w krajach rozwijających się trzykrotnie wyższa .
Inwestycje bezpośrednie mają swoje walory ekonomiczne dla krajów rozwijających się .które są bezsporne ;
]/ są to środki pozakrajowe . które nie zmniejszają konsumpcji krajowej , 21 działaj ą na gospodarkę krajową na zasadzie efektu mnożnikowego , 3/ zwiększają zatrudnienie , wprowadzają nowe technologie .przyczyniają sic_ do rozwoju infrastruktury transportowej i telekomunikacyjnej .
4/ przyczyniaj ą się do rozwoju przedsiębiorczości \ pogłębiają związki produkcyjno-usługowe z gospodarką krajową.
Chociaż niosą one ze sobą poważne problemy :
l/ importowane technologie nie zawsze są dostosowane do potrzeb krajów przyjmujących inwestycje ,
2/' często firmy zagraniczne nadużywają przepis związane z ochroną środowiska ,
3/ minimalizują zobowiązania podatkowe w krajach pobytu ., manipulując cenami transferowymi .
Stąd też oceniając rolę tych inwestycji w rozwoju gospodarczym danego państwa należy uwzględnić kontekst długofalowych interesów rozwoju gałęzi regionu i kraju /Tablica 2 i 3/ Nie należy też zapominać. że dzięki inwestycjom bezpośrednim nastąpił przepływ kapitału i technologii do krajów rozwijających się Azji w skali nie mającej precedensu w historii.
Ale podkreśla się też , że państwa biedne w praktyce nie maja możliwości powtórzenia azjatyckiego modelu wzrostu tylko poprzez, ekspansję eksportową. co określa się mianem „pesymizmu eksportowego „ /nadwyżka masy towarowej i spadek cen światowych /.
Przykładem może być Afryka Subsaharyjska, która jest coraz hardziej marginalizowana na rynku światowym , pomimo pewnych zysków z eksportu i obecnie na region ten. który zamieszkuje 690 mln. ludzi . przypada mniejszy udział w światowym eksporcie . niż na Belgię z prawie l0 mln. ludnością .
Natomiast cała Afryka gdyby zachowała swój udział w światowym eksporcie z 1980 r. to wartość je; obecnego eksportu byłaby prawie o 119 mld. dol wyższa tzn, że osiągnąłby on po/iom 5-kromie większy niż cala pomoc napływająca z krajów bogatych od 2002 r.
Aktualnie w świecie najwyższy poziom z obowiązujących barier eksportowych osiągają le .które do tyczą to warów pochodzenia rolniczego z niektórych najuboższych państw świata . Ocenia się, że są one trzykrotnie wyższe od barier, które stosują, kraje bogate w handlu wzajemnym .
Dlatego też prawie 273 dochodu uzyskują kraje bogate z pobranych ceł ,co określa się mianem „wynaturzonego opodatkowania ...
Ten rodzaj protekcjonizmu w połączeniu z subsydiowaniem rolnictwa przynosi straty dla krajów rozwijających się rzędu 24 mld. dol. rocznie ,ponadto na każdego dolara utraconego w handlu zagranicznym powstaje dalsza strata wysokości 3 dol.- co wynika ze zmniejszenia inwestycji i zatrudnienia.
Ogółem ten całkowity koszt może przynosić straty rzędu 72 mld. dol, i jest on równoważny wszystkim funduszom przepływającym w ramach oficjalnej pomocy rozwojowej .
Szacuje się , że w Europie subsydia dla gospodarstw! rolnych osiągnęły poziom 51 ml< pochłaniając ponad 40 % budżetu Unii Europejskiej, podczas gdy w sektorze tym pracuje
Przykładowo unijna dotacja marketingowa do produkcji cukru wynosi miliard dol. . dlatego gdyż producentom tego artykułu płaci się 4 krotnic więcej niż wynosi rynkowa cena cukru aa świecie , a to z kolei daje nadwyżkę około 4 min.., ton co spowodowało w konsekwencji spadek światowych cen cukru o l/3 .wywołując straty dochodów - \v przypadku Brazylii 0,5 mld. dol.. Afryki Południowej - 150 min. dol.i Tajlandii-60 min. dol. .
Obliczono. że całkowita wartość eksportu krajów zaliczanych do biednych oraz krajów o średnim dochodzie .włączając tu takie potęgi eksportowe jak :Chiny .Korea Południowa, Indie . Brazylia ., Meksyk .Arabia Saudyjska i Malezja . cc łącznie daje 5% P KB świata /skala dochodu narodowego brutto Wielkiej Brytanii/.
Dlatego też zakłada się , że obecny system handlu wymaga radykalnej przebudowy
uwłaszcza produktami rolnymi w formie tej należy uwzględnić następujące aspekty ;
l / obniżyć poziom wsparcia rządowego dla rolnictwa i eksportu rolnego w krajach bogatych.
2/ zredukować dotacje dla rolnictwa do pozioma proponowanego przez OECD . w granicach
5-10% wartości produkcji ,
3 /wyraźnie zredukować bariery celne dla eksportu 2. krajów rozwijających się , do poziomu 5-
6%"
4 - wprowadzić rekompensaty dla krajów , które utraciły preferencje handlowe . szczególnie
wówczas gdy ich zniesienie jest przyczyną wysokiego bezrobocia i zachwiania bilansów
płatniczych eksporterów.
5'' zrezygnować z narzucania międzynarodowych zobowiązań . które są sprzeczne z
krajowymi strategiami walki z ubóstwem .

Porównanie grup\ ludności 10% najbogatszych z 10% najbiedniejszych wskazuje. że w przypadku Afryki i USA w 1975 r - stosunek ten wynosił jak 1:12 , a w 1995 r. wzrósł 1:19.
Poprawa natomiast nastąpiła w przypadku Chin i USA /w tym samym okresie / odpowiednio l: 19 i 1 :6'23tyś doki 3700 do!./.
Wyłączenie Afryki z gospodarki światowej nastąpiło na skutek pojawienia się konkurencyjnych kierunków dla inwestycji zagranicznych w Azji i Europie Środkowej ,ale także wskutek decyzji rządów wielu krajów afrykańskich .
Dlatego też zamykanie gospodarki dla przedsiębiorstw wielonarodowych nie ma uzasadnienia ekonomicznego , bo z punktu międzynarodowego podziału pracy wiąże się z likwidacją milionów miejsc pracy w krajach, rozwijających się i prowadzi do pogłębienia biedy na kontynencie afrykańskim i w Ameryce Południowej .
Ponadto w skali globalnej przedsiębiorstwa wielonarodowe doprowadziły do'" demokratyzacji procesu produkcyjnego i konsumpcji „, a takie kraje jak :Chiny Indie oraz państwa z Azji Południowo- Wschodniej zamiast eksportu setek milionów emigrantów zarobkowych eksportują liczne i coraz lepsze jakościowo wyroby .będące wytworem taniej siły roboczej .
Nie należy też zapominać ,że celem głównym przedsiębiorstw wielonarodowych nie jest rozwój państwa pobytu , lecz zysk i pozycja rynkowa, natomiast za wzrost gospodarczy odpowiadają głównie rządy państw przyjmujących inwestycje zagraniczne.

Cechy charakterystyczne rynków pracy

Rynki pracy w krajach rozwijających się mają następujące cechy charakterystyczne :
l /niedojrzałość instytucjonalną,
2/szybki wzrost podaży pracy i niską jakość zasobów pracy .
3/dominujący udział rolnictwa w popycie na prace .
4-/niski stopień wykorzystania zasobów pracy .
Ad 1/. Związki zawodowe o ile istnieją, nie odgrywaj ą znaczącej roli. stosunkowo silna jest
pozycja pracodawców .
Publiczne służby zatrudnienia o ile są powołane . słabo spełniają swoje funkcje .
Także rola państwa w kształtowaniu stosunków pracy jest niewielka , co oznacza, że rynki
pracy są zderegulowane .
Ad2/ Tendencja ta wynika z dość szybkiego wzrostu liczby ludności . która przyrasta w
tempie 2% rocznie . nakładają się na to silne ruchy migracyjne ze wsi do miast .
Natomiast niską jakość zasobów pracy wiąże się z ze słabo rozwiniętym systemem edukacji i
około 60-65 % uczniów uczęszczających do szkół podstawowych kończy edukacje na tym
poziomie wykształcenia , a wykształcenie uniwersyteckie zdobywają nieliczni studenci .
najczęściej z najzamożniejszych rodzin .
Ad3/ W wielu krajach rozwijających się udział sektora rolniczego \v globalnym popycie
przekracza 50% / Tablica l/.
Tablica ta potwierdza .że o wiele niższy jest poziom wydajności pracy w sektorze rolniczym
niż w innych sektorach gospodarki Zaskakujący jest natomiast stosunkowo wysoki udział
sektora usług /III/ w zatrudnieniu , w niektórych państwach rozwijających się .
Można to tłumaczyć szybszym wzrostem wydajności pracy w przemyśle niż w usługach .niskimi kosztami tworzenia miejsc pracy w sektorze usług . przeludnieniem , dużymi rozpiętościami w dochodach ludności oraz oddziaływaniem krajów wysoko rozwiniętych , -na szybszy rozwój usług turystycznych i rekreacyjnych w krajach rozwijających się , Ad.4/
Charakterystyczną cechą krajów rozwijających się jest nadmiar rąk do pracy , a do oceny stopnia niewykorzystania zasobów pracy służy stopa bezrobocia . pokazująca jaki odsetek gotowych do pracy to bezrobotni , a więc osoby nie mające pracy i jej poszukujące -'Tanica l/', .Wstępujące niskie wskaźniki stóp bezrobocia można tłumaczyć niezbyt precyzyjnymi szacunkami . nie uwzględnia się też istotnych przejawów niewykorzystania zasobów pracy np.: na wsi jest mało osób spełniających wszystkie kryteria osób bezrobotnych .
Dlatego leż w statystykach dotyczących wykorzystania siły roboczej oprócz jawnego bezrobocia wyodrębnia się trzy inne formy : 1/ zatrudnienie niepełne /underemployment/.
2/ niejawne zatrudnienie niepełne /disguised underemployment/.
3/ ukryte bezrobocie .
Stopa jawnego niepełnego zatrudnienia. w Chile w latach 70-tych XX wieku wynosiła 28% w Peru była równa 70 % w 1992 r. .
Ad.2-' Określane też jako utajone zatrudnienie niepełne*.- dotyczy ono osób . które pracują w pełnym wymiarze czasu . ale poziom świadczonych usług pracy wymaga znacznie krótszego czasu .tzn.. że zmniejszenie liczby pracujących nie spowoduje uszczerbku dla produkcji . Wskaźnik ten dla krajów rozwijających się jest szacowań} na poziomie dochodzącym do 60% zasobów siły roboczej .
Jest on na niższym poziomie dla Ameryki Łacińskiej - w latach 80- tych było to 29%j .a Afryce tropikalnej aż 91% .
Ad.3/ Zjawisko to jest utożsamiane z pracą dorywczą oraz przedłużaniem okresu kształcenia . ponieważ brakuje trwałych miejsc pracy , sądzi się .że w tej grupie krajów jest to zjawisko dość powszechne .
W sumie te i inne formy niewykorzystania siły roboczej mają w niektórych krajach rozwijających się zasadnicze znaczenie .
Współczesna teoria ekonomii objaśniając bezrobocie w krajach rozwijających się stosuje
cztery modele teoretyczne;
l! ograniczonego wyboru technik produkcji .
l! nadmiernej kapitało chłonności produkcji.
3/ niewystarczającej akumulacji kapitału .
4/ migracji ludności ze wsi do miast.
Ad l/ model ten zakłada, że dla firm dostępna jest tylko jedna technika produkcji /rys. l/, przyjmując „że Ql.Q2i Q3 to izokwanty produkcji .którą można osiągnąć przy zastosowaniu różnych proporcji czynników produkcji, natomiast Ko to dostęp zasobu kapitałowego . Z rys. tego wynika .żebrak odpowiednio dużego zasobu kapitału powoduje bezrobocie/Lo-L1/
Ad.2 / Teoria ta zakłada ,że firmy mogą dokonywać wyboru między technikami kapitałochłonnymi a pracochłonnymi .
Podkreśla się ,że w krajach rozwijających się istnieje często tendencja do stosowania technik bardziej kapitałochłonnych , w rezultacie czego popyt na pracę jest relatywnie niskim poziomie . powodując bezrobocie./rys.2/.
Wybrano tu dwie techniki produkcji : kapitałochłonną/O A7 i pracochłonną/OB./. Natomiast punkt Ci D reprezentują kapitałochłonne i pracochłonne metod}- produkcji . Gdyby praca była tania to znajdzie to odbicie w nachyleniu ścieżki cen GH i wyborze punktu D dla produkcji oraz zatrudnieniu o Lo.
W przypadku punktu C- kapitałochłonne metody produkcji , będzie niższe zatrudnienie-LI izn.. że bezrobocie wzrosło o l .o- L. i -
Ale należy też pamiętać .że techniki kapitałochłonne poprawiaj ą konkurencyjność gospodarki . co jest korzystne dla długofalowego wzrostu gospodarczego
v],3/ Prowadzi do nadwyżki pracy . która nic znajduje zatrudnienia nawet za niską placu ., którą określają niezbędne koszty utrzymania .

Stopa jawnego 4 niepełnego zatrudnienia, w Chile w latach 70-tych XX wieku wynosiła 28%. a w Peru była równa 7(1Jv 1992 r. ,
Ad.2-1 Określane też jako utajone zatrudnienie niepełne K. dotyczy ono osób , które pracują w pełnym wymiarze czasu . ale poziom świadczonych usług pracy wymaga znacznie krótszego czasu .tzn.. że zmniejszenie liczby pracujących nie spowoduje uszczerbku dla produkcji . Wskaźnik len dla krajów rozwijających się jest szacowań}' na poziomie dochodzącym do 60% zasobów siły roboczej .
Jest on na niższym poziomie dla Ameryki Łacińskiej - u latach 8U- tych było to 29% .a Afryce tropikalnej aż 91% .
Ad.3/ Zjawisko to jest utożsamiane z pracą dorywczą oraz przedłużaniem okresu kształcenia . ponieważ brakuje trwałych miejsc pracy . sądzi się .że w tej grupie krajów jest to zjawisko dość powszechne .
W sumie te i inne formy niewykorzystania siły roboczej mają w niektórych krajach rozwijających się zasadnicze znaczenie .
Współczesna teoria ekonomii objaśniając bezrobocie w krajach rozwijających się stosuje
cztery modele teoretyczne:
l/ ograniczonego wyboru technik produkcji .
2,' nadmiernej kapitałochłonności produkcji.
3/ niewystarczającej akumulacji kapitału .
4/ migracji ludności ze wsi do miast.
Ad l/ model ten zakłada, że dla firm dostępna jest tylko jedna technika produkcji /rys. i/. przyjmując ,że Ql.Q2i Q3 lo izokwanty produkcji .którą można osiągnąć przy zastosowaniu różnych proporcji czynników produkcji, natomiast Ko to dostęp zasobu kapitałowego . Z r\s. tego wynika, .żebrak odpowiednio dużego zasobu kapitału powoduje bezrobocie /Lo-
Ad.2 / 'teoria ta zakłada s że firmy mogą dokonywać wyboru między technikami kapitałochłonnymi a pracochłonnymi .
Podkreśla się .że w krajach rozwijających się istnieje często tendencja do stosowania technik bardziej kapitałochłonnych , w rezultacie czego popyt na prace jest na relatywnie niskim poziomie . powodując bezrobocie./rys.2/.
Wybrano tu dwie techniki produkcji ; kapitałochłonną /OA7 i pracochłonną /OB,/. Natomiast punkt Ci D reprezentuj ą kapitałochłonne i pracochłonne metody produkcji . Gdyby praca była tania to znajdzie to odbicie w nachyleniu ścieżki cen GH i wyborze punktu D dla produkcji oraz zatrudnieniu OLo.
W przypadku punktu C- kapitałochłonne metody produkcji . będzie niższe zatrudnienie-L 1 tzn.. że bezrobocie wzrosło o Lo- LI.
Ale należy też pamiętać f że techniki kapitałochłonne poprawiają konkurencyjność gospodarki , co jest korzystne. dla długofalowego wzrostu gospodarczego
VI.3/ Prowadzi do nadwyżki podaży pracy . która nic znaj duj o zatrudnienia nawet ŹLI niską płace .. którą określają niezbędne koszty utrzymania .
Zmniejszenie zasobu niepełnego zatrudnienia /underemployment/ wymaga zwiększenia akumulacji kapitału i stworzenie możliwości przejścia osób z sektora pracy dorywczej do sektora nowoczesnego/quasi/- rys.3.
Przyjęto. że Or-Op \wyraża stałą podaż pracy,. Natomiast (.Or to liczba osób zatrudnionych w sektorze rolnym .a Op w przemyśle. Wskaźnik KPPr 10 wartość krańcowego produktu pracy w sektorze rolnym . a KPPr w przemyśle.
Maleją one wraz ze wzrostem zatrudnienia/opadające krzywe RR i PP/ -Założono też, że place Wo kształtują się na tym samym poziomie .
Zgodnie z neoklasyczną teorią popytu na prace przedsiębiorstwa w rolnictwie zatrudniają na poziomie L r a \\ przemyśle Lp .
Nadwyżka popytu podaży nad popytem na prace równa się odcinkowi LrLp/underempIoyment/. Przesuwając krzywą PP w lewo . wzrośnie zatrudnienie v. przemyśle .
Ad.4 / Podstawą tego modelu jest stwierdzenie, że pomiędzy miastem i wsią wy stępuj ą duże różnice w płacach . co wywołuje procesy emigracji ze wsi do miast, powiększając zasób miejskiego zatrudnienia niepełnego /rys.4/.
Założenia są analogiczne jak na rysunku 3 z tą różnicą .że sektor przemysłowy oznacza obecnie miejski rynek pracy , sektor rolniczy -wiejski rynek pracy . różnica dotyczy płac u, sektorze miejskim/Wp/, które są znacznie wyższe niż w sektorze wiejskim /Wr/.tu także odcinek LrLp oznacza nadwyżkę podaży pracy wyrażając zatrudnienie niepełne , które przemieszcza sie_ na miejski rynek pracy ,powodując na nim napięcia ,
Poza tymi różnicami płacowymi tendencja ta będzie także uzależniona od prawdopodobieństwa znalezienia pracy w mieście, istotne są również koszty migracji.

Wieś i rolnictwo w ekonomii rozwoju .

Specyfika sektora wiejskiego \\ krajach słabo rozwiniętych to :
1/ wysoki wskaźnik zaludnienia terenów wiejskich ,gzie zamieszkuje około 70% ludności
znajdując zatrudnienie w rolnictwie ,
2/ wysoki wskaźnik niedożywienia i analfabetyzmu .
3/ bardzo wysoki wskaźnik nierówności podziału dochodów oraz podziału ziemi jako
podstawowego źródła bogactwa wsi .
Do głównych przesłanek w rozwoju krajów Trzeciego świata w odniesieniu do rolnictwa
zalicza się :
l / rozwiązanie kwestii ubóstwa ludności wiejskiej w kontekście reformy rolnej jako klucza
do rozwoju tego sektora .
2; podniesienie poziomu oświaty i zdrowotności wśród ludności wiejskiej ,
3/ wzrost produkcyjności rolnictwa poprzez uruchomienie programu nawodnień . dobór
odpowiednich technik wytwarzania oraz zielonej rewolucji .
Ale strategicznym instrumentem rozwoju wsi rolnictwa w ekonomii rozwoju stała się reforma rolna . o której dekret}' po 11 wojnie światowej były ogłaszane w kilkudziesięciu krajach rozwijających się ^ograniczając dominacje wielkich właścicieli ziemskich . Dekrety te określały dopuszczalny obszar gospodarstw np.: w Pakistanie wynosił on 60 ha. na terenach nawadnianych i 120 ha na terenie uprawy suchej . w Syrii odpowiednio 80 i 300ha. , Iranie 250 i 500 ha., a na Filipinach do 7 ha. , v, Indonezji 5 ha., i w Korei Południowej 3 ha.
IV 1976 r. W.R. Cline stwierdził, że powodzenie reformy zależy od:
l; intensywności wykorzystania ziemi przed reformą,
2/ tempa wprowadzenia reformy .
3/stanu zaopatrzenia produkcji po reformie .
A/ uzależnienie chłopa od systemu dzierżawy . lichwiarskiego kredytu itp.
W latach 80-tych XX wieku następuje renesans reformy rolnej w krajach rozwijających się , ale jako instrumentu aktywizacji zawodowej rolników oraz poprzez ekspansję gospodarki rynkowej .dotyczy to zwłaszcza Afryki Subsaharyjskiej , gdzie duży zasięg ma gospodarka komunalna i wspólna własność ziemi/plemienna .klanowa i grupowej.
Drugi obszar zainteresowań wsią i rolnictwem w krajach rozwijających się .poza inwestycjami /gospodarka wodna i techniki produkcji /. dotyczy kwestii tzw. wielofunkcyjnego rozwoju wsi , co wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy i nowych dziedzin działalności gospodarczej na wsi tzn., że jedni pozostają wyłącznie rolnikami ,inni znajdują zatrudnienie w zawodach nierolniczych.

Np.: w Japonii znany jest model polegający na łączeniu pracy rolnika z pracą w
przetwórstwie rolnym .Podobnie jest w innych krajach azjatyckich - w Malezji, Tajlandii i
na Tajwanie .
Ten wielofunkcyjny rozwój terenów wiejskich staje się sposobem na powstrzymanie, migracji.

Koncepcja ta w sposób udany została wdrożona w Izraelu /idea kibuców / .w Tajlandii i na Tajwanie /przetwórstwo rolno - spożywcze / i w Turcji /różnorodna działalność usługowa nastawiona na potrzeby rolnictwa

Rolnictwo w neoliberalnej strategii rozwoju

Pierwsze próby tej polityki pojawiły się już v. latach 70-iych XX wieku- w Zambii i na Tajwanie . a w następnej dekadzie w Turcji i w kilku bardziej rozwiniętych krajach Azji ,
Natomiast w latach. 9G-i\ch odpowiednie porozumienia w tej sprawie podpisało ponad 60 krajów rozwijających się oraz państwa Europ}. Środkowo Wschodniej, zarówno z Bankiem Światowym jak i Międzynarodowym Funduszem Walutowym .
Zniesiono np.: monopol państwa na skup produktów rolnych w wielu krajach .dewaluując waluty narodowe .co 2 kolei wywarło znaczący wpływ na eksport artykułów i surowców rolnych -zwiększając jego poziom .
Istotne znaczenie miało również uwolnienie cen na środki zaopatrzenia produkcji rolnej i państwo przestało je dotować . a nawet nakładano w przypadku ich importu cła , co w połączeniu z dewaluacją miejscowej walut\ powodowało wzrost kosztów i cen sprzedaży,
Z drugiej stron}-' dewaluacja walutowa przyczyniała się także do wzrostu cen na podstawowe
zboża i rolnicy przeznaczali pod ich uprawy coraz większy areał, niektóre państwa jak
Kenia czy Malawi z importerów zbóż stały się ich eksporterami netto .
Okazało się ,że gospodarka chłopska je4st bardziej wrażliwa na bodźce rynkowe . niż na
bodźce gospodarki rynkowej ,
Efekty gospodarki rynkowej w rolnictwie są widoczne w trzech dziedzinach ;
ł/ dokonują się zmiany w strukturze zasiewów i w strukturze produkcji rolnej ,
2/ zmienia się struktura nakładów , co prowadzi także do zmian produkcji .
3'' przeobrażeniom ulega także struktura agrarna . które stają się widoczne po upływie
długiego czasu ,zanika np.: dzierżawa ziemi w wielu krajach Afryki i Azji .
Można podkreślić .że w warunkach liberalizacji obrotów produktami rolno- spożywczymi w
świecie , przyszłość gospodarcza krajów słabiej rozwiniętych o dużym udziale rolnictwa
staje się niewiadoma .
Powstaje pytanie czy nic pogłębi się podział na kraje surowcowe i specjalizujące się w
dobrach wyższego rzędu ?
Problemem dla krajów rozwijających się jest także napływ na rynki światowe taniego zboża
amerykańskiego ora/ zwiększanie upraw kukurydzy pastewnej w USA . nie to może
umożliwić krajom rozwijającym się rozwiniecie produkcji zwierzęcej bez uszczerbku dla
własnego bilansu zbożowego .
Korzystne są również dla krajów Trzeciego Świata postanowienia WTO dotyczące eksporterów surowców rolnych . np.: oleju roślinnego ; którego produkcja nie będzie subsydiowana na dotychczasowym wysokim poziomic - w USA i UE ., chociaż może to pogłębić pozycję krajów rozwijających M e. jako dostarczających surowców .

Wykresy i tabele: http://www.studiatsw.fora.pl/viewimage.php?i=23


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Sylwester dnia Sob 2:00, 20 Lut 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
netaa




Dołączył: 30 Sty 2010
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 8:07, 19 Lut 2010    Temat postu:

A dlaczego temat postu jest Ekonomia rozwoju 28.02 czy cos mamy przygotowac z Ekonomii na ten zjazd??

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
fibii




Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 8:08, 19 Lut 2010    Temat postu:

a wyniki z zaliczenia już są?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
'MICHU'




Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Toruń

PostWysłany: Pią 16:30, 19 Lut 2010    Temat postu:

Zapewne będą w weekend , ale to różnie w TSW bywa Blue_Light_Colorz_PDT_01 Blue_Light_Colorz_PDT_01 Blue_Light_Colorz_PDT_18 Blue_Light_Colorz_PDT_18

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
!!!xyz!!!




Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 681
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 17:52, 19 Lut 2010    Temat postu:

...podobno miały być za tydzień więc do poniedziałku pewnie się pojawią ...oby tylko wszyscy zaliczyli to cholerne zaliczenie i mogli się zacząć przygotowywać do egzaminu Wide grin Wide grin hehe

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
'MICHU'




Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Toruń

PostWysłany: Pią 18:25, 19 Lut 2010    Temat postu:

Jestem ciekawy jak to będzie z tymi wynikami Blue_Light_Colorz_PDT_20

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
netaa




Dołączył: 30 Sty 2010
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 18:37, 19 Lut 2010    Temat postu:

Wyniki mialy byc za tydz bo egz mial byc 27 lutego ale jest przelozony na marca i wyniki z zal maja byc dopiero 27 tak ja slyszalam.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez netaa dnia Pią 18:39, 19 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
netaa




Dołączył: 30 Sty 2010
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 21:25, 19 Lut 2010    Temat postu:

Wlasnie dostalam wiadomosc na maila ze wyniki maja byc podane w poniedzialek .... to juz nie wiem jaka jest prawda:/ przekonamy sie niedługo:)

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez netaa dnia Pią 21:26, 19 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
!!!xyz!!!




Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 681
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 22:28, 19 Lut 2010    Temat postu:

nie wazne kiedy beda, wazne by wszyscy zaliczyli Happy)) ...boicie sie egzaminu z tego ??? Wide grin Wide grin

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
'MICHU'




Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 329
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Toruń

PostWysłany: Sob 15:50, 20 Lut 2010    Temat postu:

Nie boimy się Blue_Light_Colorz_PDT_01 Blue_Light_Colorz_PDT_01 Blue_Light_Colorz_PDT_01

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum TORUŃSKA SZKOŁA WYŻSZA - TSW - FORUM Strona Główna -> Studia Magisterskie / Studia zaoczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin